Krmení králíků
Králíky krmíme trávou, senem a suchým chlebem. Za půl roku, pokud se jej dožijí, váží asi dvě a půl kila a přestanou růst. Pečeme je dvě hodiny, maso je tvrdé a má zvláštní, ne zrovna příjemné aroma. Játra vyhodíme, protože jsou na nich bílé fleky. Nešlo by to jinak?
Králík je zvíře s mikrobiálním trávením. Všechno, co se v jejich trávicím traktu děje, souvisí s životaschopností mikroflóry tlustého střeva. Bakterie, prvoci a kvasinky vyžadují dostatek vlákniny, minimum změn v krmení a slušné zacházení s krmivy. Králík v přírodě neměl možnost odběhnout na velikou vzdálenost za lepším krmením jako kůň, jeho veliký příbuzný. Příroda mu proto věnovala velmi jedinečné přizpůsobení vyschlým a málo hodnotným porostům. Jeho mikroflóra rozloží vlákninu, uvolní z ní živiny a pak králík požírá část hmoty vycházející z tlustého střeva. Potřebuje k tomu klid a nejlépe v noci. Cékotrofie, tak se tento děj jmenuje, jej zásobuje energií, vitamíny, řadou trávicích enzymů a hlavně bílkovinou tvořenou těly mikroflóry. S cékotrofií je to jako s ženou inspektora Colomba – mluví se o ní, ale nikdo ji neviděl. Přesto existuje a to i v běžném domácím chovu.
Zkušení chovatelé doporučují jako podmínku úspěšného chovu dostatek kvalitního sena. Seno je zdrojem vlákniny, bílkovin a vápníku. Na rozdíl od skotu a koní není pro králíka z dietetických důvodů podstatná délka řezanky nebo stébla sena. Králík seno velmi pečlivě rozkouše. Pro krmení králíků tedy dostačuje vláknina upravená technologií výroby krmiv. Musí se ale dodržet poměr mezi „tvrdou“ či dřevěnou vlákninou (tzv. lignin, která nepodléhá rozkladu mikrobiálními enzymy a posouvá tráveninu v trávicím traktu) a pravou vlákninou neboli celulózou. To je složka krmné dávky, kterou králík nejvíc potřebuje. Šrotování a granulace krmné směsi tedy není chybou, ale jen podporou zpracování potravy. Pro králíky je největším problémem a značným nebezpečím nadbytek škrobu. Protože ve své původní a přirozené potravě se s ním setkali jen málo, mají pro rozklad škrobu málo účinnou enzymatickou výbavu. Zejména kritické je to pro králíčata v době odstavu. Nerozložený škrob prochází do střev a je zdrojem živin pro nebezpečné bakterie. Vznikají tak průjmy a na králíčata působí jedovaté zplodiny, které bakterie produkují. Většina z nich to nedokáže přežít. Pro vysoký obsah škrobu je pro králíky nevhodná pšenice a v rozporu s tradicí i staré pečivo. Nejvíc škod způsobí v době odstavu králíčat. Také tradiční představy o obrušování zubů o tvrdé složky potravy nejsou zcela přesné. Zuby se neobrušují o krmivo, ale o sebe navzájem. Přerostlé hlodáky nejsou chybou krmení, ale dědičnou poruchou. Při zpracování potravy se navzájem nedostatečně otírají kvůli špatnému směru růstu.
Nejčastějšími složkami směsí pro králíky jsou pšeničné otruby, výlisky ze semene slunečnic, sójový extrahovaný šrot, sladový květ, ječmen, krmný olej, minerální látky a vitaminové doplňky. Tradice tvrdí, že granule pro králíky musí být zelené, že je třeba použít ve směsi vojtěškové úsušky. Praxe krmení králíků, a to i u velmi citlivých a choulostivých liniových hybridů pro faremní chov však dokázala, že to bez vojtěšky jde velmi dobře. Naopak, vojtěškový úsušek je komponent s nestabilní hladinou živin a často obsahuje mykotoxiny. Není proto třeba odmítat světlé granule, jejich složení je pro králíky vyhovující a bezpečné.
A co s těmi játry? Kokcidióza je nebezpečná pohroma pro chov králíků. Ale – mnohem horší je střevní forma, na tu králíci hynou. Proto do krmiv přidáváme antikokcidika. Mají-li být účinná, je třeba zkrmovat kompletní směs jako kompletní. Každé další přidané krmivo snižuje příjem směsi i antikokcidika a tedy jeho účinnost. Chovatelé mají i jinou možnost. Sestavit krmnou dávku tradičním způsobem ze sena, ovsa nebo ječmene a krmné směsi bez antikokcidika. Preventivní zákrok proti kokcidiím se provádí léčebnými přípravky (ale pouze na předpis veterinárního lékaře) rozpuštěnými ve vodě.
Směsi pro králíky vyrábíme v obou variantách, tedy s antikokcidikem i bez něj. S počátkem chovatelské sezony 2015 počítáme s výrobou speciální směsi pro kojící samice a směsi pro období odstavu.